Małe księgarnie stacjonarne przeżywają poważne kłopoty. Wiemy, bo od dwóch lat organizujemy #opartenafaktach: cykl spotkań z reporterami w kameralnych, krakowskich księgarniach. Wymyśliliśmy projekt KSIĘGARNIA3.0, który ma za zadanie rozwijać i chronić polski rynek księgarski. Ma być platformą dla inicjatyw i pomysłów wspomagających miejsca i ludzi, których misją jest promocja czytelnictwa.

Chcemy, by księgarnie były miejscem angażującym społeczność. By stały się lokalnymi centrami kultury, których w wielu miejscach w Polsce tak bardzo brakuje. KSIĘGARNIA3.0 to miejsce z książkami na każdym osiedlu. To ulice dedykowane literaturze. Ale to także brak strachu o przetrwanie od pierwszego do pierwszego, tak ważny dla wielu właścicieli księgarń.

Księgarnia jako ważna przestrzeń kształtowania kultury musi przetrwać. Tendencja jest jednak raczej niepokojąca – mniejsze księgarnie regularnie znikają z kulturalnych map miast. Zabijają je ceny najmu lokali, zabijają przepisy traktujące je jak regularny biznes. Chcemy to zmienić.

Pierwsza inicjatywa to projekt ustawy, który czyni z księgarni Organizacje Pożytku Publicznego oraz zwolni z podatku dochodowego detaliczną sprzedaż książek w stacjonarnych nie sieciowych księgarniach. Ustawa ma zapewnić wszystkim księgarniom ochronę i możliwość rozwoju. Tak, by spokojniej mogły pracować dla polskiego czytelnika mając wsparcie instytucji państwowych.

Wejdź na stronę www i podpisz petycje i adres pod zalinkowany w logotypie KSIEGARNIA3.0 http://www.ksiegarnia30.pl/